vineri, 7 mai 2010

ZIMBRU



Producent: ALBRAU GROUP SA (SC ZIMBRU SA)
Piwo jasne, alk. 4%, extr. 9%
Dostepne butelka 0,5 litra, PET 2 litry
Cena - przedzial ekonomiczny
Dostepnosc w kraju - glownie w moldawskiej czesci Rumunii
Smak: malo wyrazisty, troche wodnisty, bardzo lekko goryczkowy




Jest to piwo typowo moldawskie. Produkowane w Iasi, stolicy Judetu Iasi, miasta historycznego i bardzo klimatycznego. Glowne miasto rumunskiej Moldovy i jedno z najwiekszych miast w Rumunii. Bardzo przypomina mi Krakow - wiecznie zywe miasto, mnostwo studentow, najstarszy uniwersytet w kraju i bardzo luzna, "mloda" atmosfera.
Poczatki browarnictwa w Moldawi datuje sie na 1402 rok.
W 1786 roku w Iasi warzono juz 3 rodzaje piwa. 1845 to rok w ktoym Johan Zweck otwiera browar, ktory z czasem nazwano Zimbru. Piwo z Iasi eksportowano do innych krajow. Po dwoch wojnach swiatowych przyszedl czas na komunizm. W 1973 powstal obecny browar. Po upadku komunizmu w roku 1992 fabryke sprywatyzowano. Zmiana nazwy nastapila w 2001 roku na National Bere Holding z Iasi i wraz z SC Albrau Onesti (holding dwoch firm) staje sie najwiekszym producentem piwa w Moldawi. Obecnie jest to Albrau SA, browar w Iasi.
Piwo bogate historycznie ale w smaku to taki nizszy sredniak. Piwo raczej z dolnej polki.
Warto sprobowac, ze wzgledow historyczno sentymentalnych, ale za specjalne nie jest.
Dostepnosc niewielka. W Bucuresti nie spotkalem. Lanego tez jeszcze nie. Dostepne w rumunskiej Moldawi i to nie wszedzie. Mnie sie udalo w Iasi.
I na koniec jeszcze jedno bardzo mile skojarzenie - Zubr. Zimbru znaczy zubr. Zubr nie jest zlym piwem, a na pewno ma jedne z najlepszych reklam... Tak jak Zubr jest produkowany na rubiezach wschodnich, w Bialymstoku, gdzie ludzie uzywaja smiesznego dla Warszawiakow akcentu, tak Zimbru pochodzi z Iasi, 30 km od granicy z Moldawia (wschodniego sasiada, nizej jest morze), gdzie ludzie uzywaja akcentu wysmiewanego w Bucuresti. W centralnej i zachodniej Rumunii z ironia podchodzi sie do akcentu moldawskiego. W obydwu przypadkach jest mowa o kresach. A kresy sa mi szczegolnie bliskie...

Ocena smaku (1-10): 4
Ocena na szlaku (1-10): 8

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu